معرفی و خلاصه کتاب “در جستجوی کودک فراموش شده (کاوشی در خویشتن خویش)” نوشته آلیس میلر

آبان ۱۹, ۱۳۹۹ 0
در-جستجوی-کودم-فراموش-شده.jpg

معرفی و خلاصه کتاب “در جستجوی کودک فراموش شده (کاوشی در خویشتن خویش)” نوشته آلیس میلر/ ترجمه: کتایون زاهدی/ تلخیص: زهرا راثی

درباره نویسنده:

آلیس میلر یک روان‌کاو و فیلسوف سوئیسی است که به واسطه نگارش کتاب هایی در زمینه روابط آسیب زای والدین با فرزندان ، مورد توجه قرار گرفته است. کتاب  «The Drama of the Gifted Child» که تحت عنوان “در جستجوی کودک فراموش شده” توسط کتایون زاهدی به فارسی ترجمه شده است، تا سال ۱۹۸۱ یکی از کتاب های پرفروش انگلیسی در جهان بود.

میلر در این کتاب به توضیح رابطه اولیه مادر و کودک و تاثیر آن بر چگونگی تجربه عواطف توسط کودک می پردازد. او می گوید مادر با درک احساسات کودک، به او این امکان را می دهد تا توانایی درک احساسات خود و اعتماد به این احساسات را در خود پرورش دهد. اما در مواردی، مادر قادر به انجام این کار نیست و خود او برای درک هیجانات و احساساتش نیازمند کودکش می‌شود. این مسیر معکوس، در روان کودک اثرات جدی بر جای می‌گذارد.

کتاب «در جستجوی کودک فراموش‌شده» به تأثیر شرایطی می‌پردازد که در آن کودک مجبور است برای کمک به مادر، زودتر از موقع رشد کند و نیازهای خود را به فراموشی بسپارد، در این فرایند فرد شکنندگی‌هایی پیدا می‌کند و در مواردی قدرت خود را برای تغییر اوضاع و به دست گیری سرنوشت زندگی اش از دست می دهد.

خلاصه کتاب:

کتاب به تجربه ی احساس تنهایی ای می پردازد که ناشی از غفلت مراقبین در دورانی است که پاسخگویی به نیازهای اساسی ما اهمیت زیادی داشت و ما بر آن شدیم که مراقب دیگران مهم زندگی مان باشیم تا بلکه نقش همان کسی را ایفا کنیم که به او نیاز دارشته ایم، غافل از اینکه نمی توان برای دیگری مراقبی خوب و کافی بود مادام که کسی در درونمان نشسته و مویه می کند.

در تجربه ی مبارزه با بیماری های روحی آموخته ایم که تنها یک سلاح داریم: کشف حقیقت تاریخچه ی عاطفی منحصر به فرد کودکی مان.

آسیب های دوران کودکی تغییرپذیر نسیتند چرا ما که قادر به تغییر گذشته نیستیم اما می توانیم حود را دگرگون و ترمیم کنیم و با تبدیل شدن از قربانیان نااگاه گذشته به افراد مسئول کنونی خود را رها سازیم. بیشتر افراد کاملا برعکس رفتار می کنند؛ آنها بدون درک این مطلب که گذشته همواره نقش تعیین کننده ایی در رفتارهای کنونی شان دارد از آگاهی در مورد پیشینه  خود پرهیز می کنند و گمان می کنند با فراموش کردن گذشته از شر آن خلاص شوند در حالی که فراموشی ای در کار نیست. این افراد با ترس و اجتناب از خطراتی زندگی می کنند که گرچه زمانی واقعیت داشته اند ولی مدت هاست دیگر از واقعیت تهی شده اند. تجربه ی سرکوب خاطره ی سوءاستفاده های دوران کودکی، افراد را به نابود کردن زندگی خود و دیگران سوق می دهد. این افراد با احساس تشنگی برای انتقام در ناخودآگاه، ممکن است برای اجتناب از احساس نا امیدی که در گذشته به عنوان یک کودک شکنجه شده از آن رنج می بردند، دست به اعمال خشونت آمیز و ویرانگری بزنند. برخی دیگر با رفتارهای سادومازوخیستی به شکنجه هایی می پردازند که زمانی نسبت به خودشان اعمال شده است.

احتمالا درد سرکوب شده در خلوت بیشتر رخ می نماید. مثلا زنی که در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته برای انکار واقعیت کودکی خود و فرار از گذشته و پرهیز از درد کشیدن، همواره از معاشرت با مردان، الکل، مواد مخدر و جلب توجه کمک می گیرد. او برای پس راندن و مهار دردهای سرکوب شده به هیجان مدام نیاز دارد. او حتی یک لحظه سکون و سکوت را نیز نمی تواند تحمل کند زیرا ممکن است تنهایی جانسوز تجربه کودکی خود را احساس کند و از چنین احساسی بیش از مرگ می هراسد.

آیا هرگز امکان درک و دریافت وسعت تنهایی و واماندگی دوران کودکی را به دست خواهیم آورد؟ غالبا با افرادی رو به رو شده ایم که به خاطر استعدادها و پیشرفت هایشان مورد تحسین و تشویق قرار گرفته اند، آنها در هر چیزی که به عهده می گیرند خوب و عالی عمل می کنند و مایه ی تحسین و رشک دیگران هستند؛ هر جا که اراده کنند موفق می شوند، اما در پس همه ی این ها افسردگی، احساس تهی بودن و از خودبیگانگی و این احساس نهفته است که زندگی شان بی معنی است. به محض شکستن لایه محافظ خود بزرگ پنداری، و به محض اینکه دیگر “در راس”  نباشند و ستاره نباشند، دچار احساس گناه و شرم عمیقی می شوند.

علت اختلالات عاطفی را باید در اوایل تطابق نوزاد جستجو کرد. اگر نیاز کودک به احترام، درک، همدردی و آئینه سازی سرکوب شود باید منتظر عواقب جدی و متعددی باشیم. یکی از این عواقب ناتوانی فرد در تجربه کردن آگاهانه احساسات خاص خود مانند حسادت، رشک، خشم، تنهایی، درماندگی یا اضطراب است. یک کودک فقط زمانی قادر به تجربه احساسات واقعی خود است که شخصی او را کاملا بپذیرد و درک و حمایت کند. در صورتی که تجارب احساسی کودک باعث محروم شدن او از عشق مادر شود، کودک عواطف خود را سرکوب خواهد کرد. هر چند متناقض به نظر می آید اما مادرمی تواند خود را مرکز توجه احساس کند زیرا چشمان فرزند همه جا به دنبال اوست. یک کودک نمی تواند از او فرار کند؛ یک کودک را می توان به گونه ایی بزرگ کرد که همان چیزی شود که مادر می خواهد. یک کودک را می توان وادار کرد تا احترام بگذارد؛ می توان احساسات خود را به وی تحمیل کرد و در حضور او احساس قدرت کرد.

درمان نه می تواند کودکی گم شده ما را به ما بازگرداند و نه حقایق گذشته را تغییر دهد. اما با ایجاد فضایی برای سوگواری، به شخص امکان تجربه دوباره رنج ها و احساسات سرکوب شده، حل و فصل آن ها، و ورود به دنیای احساسات بزرگسالانه را می دهد. این سوگواری می تواند سرزندگی را به ما باز گردانده و ما را از بند کودکی رها سازد. یکی از نقاط عطف درمان، زمان رسیدن بیمار به نگرشی عاطفی است مبنی بر اینکه تمام عشقی را که با این همه تلاش و انکار به دست آورده برای او و خود حقیقی اش نبوده و اینکه هدف از تحسین زیبایی و پیشرفت های او تنها ستایش این زیبایی و پیشرفت ها بوده و نه خود او به عنوان یک کودک. در درمان کودک تنها و کوچکی که در پس موفقیت هایش پنهان شده بیدار می شود و می پرسد: آیا این بدان معنی است که آنچه در من دوست می داشتی من واقعی نبوده بلکه فقط چیزی بود که وانمود به بودنش می کردم؟ کودک خوش رفتار، قابل اعتماد، همدل، فهیم و بی دردسر که در واقع هیچ گاه یک کودک نبوده؟ او از خود می پرسد کودکی من چه شد؟! این پرسش ها هرچند با درد و اندوهی عمیق همراه است، اما نتیجه همواره اقتدار تازه ایی است که در بیمار به وجود می آید ” من می توانم خشمگین شوم بدون آنکه کسی بر اثر آن بمیرد. من می توانم هرگاه مرا می آزاری بدون آنکه تو را از دست بدهم، خشمگین شوم”.

گردآورده مطالب: زهرا راثی

(کپی با ذکر منبع و ارجاع به سایت مجاز است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

6 + 8 =


پذیرش مراجع

جهت دریافت وقت روان درمانی با متخصصین مرکز روان تحلیلی مهرسای (درمان حضوری برای مراجعین تهرانی و درمان غیرحضوری از طریق اسکایپ یا واتس اپ برای مراجعین شهرستانی و مراجعین خارج از ایران)، می توانید به شماره واتس اپ زیر پیام دهید و مشخصات خود را به همراه علت مراجعه ارسال کنید، تا در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی گردد. (فقط پیام دهید)

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز تخصصی روان درمانی تحلیلی مهرسای می باشد.

error: