ویدئو آموزشی| خود حقیقی و خود کاذب

ویدئو آموزشی| خود حقیقی و خود کاذب

بهمن ۱۶, ۱۳۹۷ 0
20190205_205604.png

خود کاذب چیست و چگونه شکل می گیرد؟| لزوم رواندرمانی / مترجم: دکتر فاطمه حسینی غفاری

 

این ویدئو به تعریف خود کاذب و توضیح روند شکل گیری آن، که یکی از کلیدی ترین اصطلاحات تبیین شده در نظریه وینیکات است، می پردازد و در نهایت به تبیین کارکرد رواندرمانی در تجربه خود حقیقی و تعدیل خود کاذب می پردازد.

خلاصه ویدئو:

ما انسانها، برای تبدیل شدن به بزرگسالانی بالغ و سالم، لازم است دوران کودکی و نوزادی ای را تجربه کنیم که در آن حق بچه بودن، بدقلق بودن، و گاهی پرخاشگر و متنفر بودن و متوقع بودن را داشته باشیم. و والدین و اطرافیان ما توانایی تحمل این رفتارها را داشته و آسیب نبینند و از ما انتقام نگیرند.

اگر ما از بودن در محیطی تحمل کننده محروم بوده، و والدینی آسیب پذیر یا پرخاشگر داشته باشیم، ناچاریم از خود حقیقی مان که می تواند احساسات بد و تخریبگر داشته باشد بدون توجه به دیگری، فاصله بگیریم، و در سنین خیلی پایین تلاش کنیم که از خودمان (دربرابر خشم یا ناراحتی دیگران) یا از والدینمان (در برابر آسیب دیدن آنها از هیجانات منفی خودمان) محافظت کنیم. در نتیجه خود حقیقی ما خودش را پنهان می کند و فرصتی برای بروز نمیابد.

واکنش ما در برابر این محیط، اغلب اطاعت و هماهنگی افراطی با دیگران و محیط اطرافمان، و ترس از آسیب دیدن یا آسیب زدن به دیگران است. (این واکنش گاهی به صورت پرخاشگری و انتظار بی حد و حصر از محیط اطرافمان خود را نشان میدهد. هیجاناتی که هرگز جایی برای ارائه ی سازنده آن نداشته ایم).

البته باید گفت خود کاذب از نظر وینیکات ذاتا پدیده بدی نیست. او معتقد است در دنیای بزرگسالی، درجاتی از خود کاذب برای بقای اجتماعی و فرهنگی ما لازم است. مثلا ما باید بتوانیم خشم بی حد و حصر یا تنفر خود را در برابر دیگران مهار کنیم و آن را به اشکال سازنده تری ابراز کنیم تا بتوانیم در جامعه پذیرفته شویم و با دیگران ارتباط برقرار کنیم. اما او می گوید برای داشتن درجات تعدیل شده و آگاهانه ای از خود کاذب، ما نیاز داریم برای مدتی خود حقیقی خالص خود را تجربه کنیم بدون اینکه کسی آسیب ببیند. اگر ما این فرصت را نداشته باشیم، خود کاذب افراطی ای را پرورش خواهیم داد که به صورت اطاعت بی چون و چرا یا پرخاشگری و خودمحوری افراطی در روابط خود را نشان خواهد داد.

رواندرمانی به ما کمک می کند که بتوانیم فرصتی را که هرگز برایمان فراهم نشده، در جریان ارتباط با رواندرمانگری خردمند، پرتحمل و آسیب ناپذیر بازیابیم و به تجربه خود حقیقی مان با همه هیجانات منفی و شدیدش بپردازیم. این تجربه ما را برای تعدیل خود کاذب مان در بیرون از اتاق درمان آماده می سازد و محیط بیرون از اتاق درمان را برای ما قابل تحمل تر می کند زیرا ما حداقل یک ساعت در هفته یا بیشتر، اجازه تجربه خود حقیقی مان را داریم بدون اینکه نگران آسیب دیدن کسی باشیم. این تجربه به ما فرصت خلاقیت و بازی می دهد و ما می توانیم خود حقیقی و خود کاذب مان را به صورت سالم و سازنده باهم ترکیب کرده و رفتاری تعدیل شده و پخته از لحاظ هیجانی و اجتماعی داشته باشیم. ما می توانیم هیجانات منفی مان را تجربه کنیم و به شکل درستی ابراز نماییم بدون اینکه آنها را آسیب زننده ببینیم و لزومی برای پنهان کردن یا فرافکنی آنها احساس کنیم.

 

*کپی تنها با ذکر منبع و ارجاع به سایت مجاز می باشد.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

چهار × 1 =


پذیرش مراجع

جهت دریافت وقت روان درمانی با متخصصین مرکز روان تحلیلی مهرسای (درمان حضوری برای مراجعین تهرانی و درمان غیرحضوری از طریق اسکایپ یا واتس اپ برای مراجعین شهرستانی و مراجعین خارج از ایران)، می توانید علاوه بر پر نمودن فرم پذیرش، با ایمیل info@mehrpsyclinic.com در ارتباط باشید نمایید تا در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی گردد.

لطفا جهت تسریع در فرایند پذیرش، فرم مربوطه را پر نمایید.

ورود کلیه اطلاعات الزامی می باشد.

فرم پذیرش

  • 8 − 6 =

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز تخصصی روان درمانی تحلیلی مهرسای می باشد.